Komentář: Klesající úroky u hypoték otvírají velké možnosti pro úspory ve splátkách, ale i investice do bytů

Komentář Evžena Korce k listopadovým statistikám z hypotečního trhu

Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v listopadu klesla na 2,44 procenta z říjnových 2,51 procenta a dostala se tak opět na nejnižší hodnotu za dobu sledování. V listopadu si v bankách hypotéku sjednalo 7 351 klientů, což bylo o 373 lidí méně než v předchozím měsíci. Objem poskytnutých úvěrů činil 12,482 miliardy korun, což bylo o 343 milionů korun méně než v říjnu. Údaje vyplývají z dat společnosti Fincentrum Hypoindexu, jenž průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace sleduje od roku 2003.

„Ačkoliv v listopadu počet poskytnutých hypoték mírně klesl, trh generuje stále velmi slušná čísla. Musíme přeci jen brát v potaz, že nejvíce nových bytů se prodává na jaře a v létě a s blížící se zimou jsou prodeje nižší. Přesto levné hypotéky stále představují jednu z hlavních hybných sil tuzemského rezidenčního developmentu a předpokládáme, že tak tomu bude i v příštím roce,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva tuzemského developerského lídra EKOSPOL. „Právě díky levným hypotékám, ale i především velké nabídce takzvaných superlevných bytů se letos v Praze podle našich odhadů prodá okolo 5700 nových bytů a v příštím roce vidíme potenciál pro zdravý růst trhu zhruba o dalších deset procent,“ dodává Korec.

Od začátku letošního roku klesla průměrná úroková míra z 3,08 na 2,44 procenta. Takový posun už je znát i na výši splátek. „Když vezmeme v úvahu, že průměrná výše hypotéky v České republice činí zhruba 1,7 milionu korun, tak při dvacetileté délce splatnosti se výše měsíční splátky snížila z 9496 korun u smluv sjednaných v lednu na 8959 korun u smluv z listopadu – tedy o 537 korun měsíčně,“ říká Evžen Korec. Ještě více ušetří ti, kteří v příštím roce budou svůj úvěr refinancovat. Například v dubnu 2012 činila průměrná úroková sazba 3,70 procent a v dubnu 2010 dokonce 5,29 procenta. Pokud by současná sazba vydržela až do jara, tak by při refinancování tří či pětiletých hypotečních úvěrů klienti ušetřili 1076 respektive 2534 korun měsíčně. U pětiletých fixací by tak klienti oproti svým současným smlouvám za pět let ušetřili až 152 tisíc korun.

„Nízké úroky u hypoték jsou velmi výhodné a motivující pro pořízení vlastního bydlení, ale i pro nákup bytu na investici. U společnosti EKOSPOL se takto prodá až 30 procent všech bytů,“ dodává Evžen Korec, který na tento fenomén zareagoval napsáním knihy „Co je v domě, není pro mě“, v níž radí, jak efektivně a bez rizika investovat do nemovitostí. Na tuto knihu navázal svou nedávnou publikací „Koupě bytu pod lupou“, kterou ocení každý, kdo zvažuje pořízení domu či bytu a nechce být oklamán developerskými triky.

RNDr. Evžen Korec, CSc.

Generální ředitel a předseda představenstva

EKOSPOL a. s.