„Vyměňte pleny za byty, pane Babiši,“ zaznělo na Fóru českého stavebnictví

TISKOVÁ ZPRÁVA, 05.03.2014

Téměř tři sta špiček českého i evropského stavebnictví a developmentu se setkalo u příležitosti jubilejního 10. ročníku Fóra českého stavebnictví, které se uskutečnilo včera ve vysočanském Clarion Congress Hotelu. Svými prezentacemi i diskuzními příspěvky vyslali jeho účastníci k přítomným členům vlády jasný signál: neutěšenou situaci českého stavebnictví je třeba okamžitě řešit. 

Stavební produkce v České republice loni meziročně reálně klesla o 8,3 procenta, v porovnání s předkrizovým rokem 2008 dokonce o 25,1 procenta. Slabé stavebnictví zásadním způsobem brzdí a oddaluje tolik kýžené ekonomické oživení a s ním spjatý růst zaměstnanosti. 

V současné situaci, kdy došlo k faktickému zmrazení všech větších veřejných zakázek v oblasti dopravní infrastruktury předchozí vládou, může být rezidenční i komerční development a výstavba bytů jedním z posledních generátorů velkých stavebních zakázek pro skomírající české firmy. A právě s jedním z návrhů, jak zapeklitou situaci tuzemského stavebnictví řešit, předstoupil na fóru Evžen Korec, předseda představenstva a generální ředitel společnosti EKOSPOL. „Pane Babiši, vyměňte pleny za byty,“ pronesl. „V některých zemích EU mají sazbu DPH na bydlení třeba jen ve výši tří nebo pěti procent. A někde je bydlení od DPH dokonce zcela osvobozeno. Proč má tedy Česká republika aplikovat poměrně vysokou sazbu patnácti procent, a zvláště v období, kdy se tuzemské stavebnictví nalézá v tak žalostném stavu?“ tázal se dál Korec, kromě jiných i Věry Jourové, ministryně pro místní rozvoj a místopředsedkyně Babišova hnutí ANO. 

Korcova slova potvrzuje aktuální, lednová statistika Evropské komise. Hned ve dvanácti zemích Evropské unie je na bydlení aplikována nižší sazba DPH než v České republice, kde činí patnáct procent. V době, kdy nová vláda uvažuje o zavedení třetí, nejnižší sazby DPH na léky a možná též na knihy, dětské pleny a výživu, stojí za vážnou úvahu, zda by tato sazba neměla být aplikována právě i na bydlení.

Další z návrhů na oživení českého stavebnictví, který byl na fóru hojně diskutován, se již podařilo do praxe uvést. Z iniciativy Václava Matyáše, prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR a klíčového organizátora fóra, a dalších spolupracovníků konečně dochází ke zřízení funkce náměstka pro stavebnictví na ministerstvu průmyslu a obchodu. Stavebnictví se tak po letech, kdy byla jeho správa roztříštěná v působnosti několika ministerstev, konečně dostává pod koordinaci jedné osoby. To by mělo v nadcházející době výrazně zefektivnit jeho správu a tím pádem i celkovou výkonnost.