EKOSPOL: Úrokové sazby hypoték v únoru klesly a budou se dále propadat

KOMENTÁŘ, 19.03.2014

Tuzemské banky letos začaly o klienty bojovat nečekaně brzy. Již probíhající zostřený boj finančních ústavů prostřednictvím úrokových slev na hypotékách se promítá do situace na trhu s byty. Zajišťuje mu další pozitivní impuls. Roste také poptávka po bytech jako investici.

V souladu s dřívějším odhadem analytiků společnosti EKOSPOL úrokové sazby hypoték nadále klesají. V březnu se podle údajů Fincentrum Hypoindexu snížila průměrná úroková sazba na 3,01 procenta. Společnost EKOSPOL přitom již dříve předpověděla, že v průběhu letošního roku očekává propad pod hranici tří procent, a dokonce atakování historického minima z loňského června, kdy průměrná sazba činila 2,95 procenta.

„Ukazuje se, že naše analýza byla správná, říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL. „Souhra několika okolností vytváří podmínky, které značně přejí dalšímu snižování sazeb. Letos se podle našich analýz průměrná sazba dostane pod dosavadní historicky nejnižší úroveň.“  

Listopadová intervence České národní banky za oslabení koruny způsobila, že banky mají k dispozici ještě více volných peněz. Příležitostí, jak je zhodnotit, je však stále poskrovnu. Jednou z mála výjimek je trh s bydlením. Na něm jsou Češi ochotni zadlužit se i v současných náročných ekonomických podmínkách. Proto se banky soustředí právě na něj a svádějí ostrý boj o klienta – s úrokovými slevami na hypotékách letos přišly v předstihu zhruba dvou měsíců.

Intervence ČNB však k zesílení poptávky po nemovitostech přispívá ještě z minimálně jednoho podstatného důvodu. „Lidé jsou nyní stále zřetelněji přesvědčeni o tom, že centrální banka je může ‚přes noc‘ připravit o část úspor, které mají v bance,“ uvádí Korec. „Proto zaznamenáváme i poměrně vysokou poptávku po bytech na investici. Lidé také byty kupují, aby své prostředky uložili někam jinam než právě na bankovní konto,“ uzavírá Evžen Korec

Zatímco dlouhodobě činil podíl bytů koupených na investici deset až dvanáct procent, v roce 2012 vystřelil na dvojnásobek. A v průběhu roku 2013 se zvýšil až ke třiceti procentům, jak vyplývá ze statistik společnosti EKOSPOL. Nárůst nákupů bytů na investici též souvisí s rozšířením nabídky bytů v takzvaných superlevných projektech, které svými cenami konkurují dokonce i starým panelákům.