Propad cen tradičních aktiv směruje stále více investorů k realitám

TISKOVÁ ZPRÁVA, 23.04.2013

Propad cen tradičních aktiv, jakými jsou zlato, stříbro a jiné drahé kovy, přetrvávající krize eurozóny bez jasného řešení a nebývalá nejistota na akciových trzích jsou hlavními faktory, které směrují stále větší část investorů do segmentu realit. Vyplývá to ze zkušeností přední české developerské společnosti EKOSPOL.

„Již v loňském roce se u nás výrazně zvýšil podíl nákupů nových bytů na investici. Z dlouhodobého průměru okolo 10-12 % se během roku 2012 zdvojnásobil na více než 24 %,“ všímá si Evžen Korec, generální ředitel developerské společnosti EKOSPOL a dodává: „Tehdy ale byla primárním motivem u téměř poloviny kupujících nedůvěra v český penzijní systém a snaha zabezpečit se na stáří. V letošním roce ale vedle toho sledujeme i návrat tradičních „investorských“ stimulů – tedy stabilního a bezrizikového výnosu a ochrany peněz před inflací.“

Podle Korce lze očekávat, že v letošním roce bude podíl investičních nákupů nemovitostí stoupat a konkrétně u společnosti EKOSPOL by se mohl dostat až k hranici 30 % všech prodaných bytů. Dva základní faktory – nízké ceny nemovitostí a přetrvávající rekordně nízké úroky z hypotéčních úvěrů vytvářejí ideální podmínky a do nemovitostí investují nejen milionáři, ale i lidé s pár stovkami tisíc úspor a stabilním příjmem.

Klesají hodnoty klasických investičních instrumentů, roste zájem o reálná aktiva
V posledních týdnech a měsících můžeme na světových trzích sledovat propad ceny drahých kovů. A zdaleka nejde jen o zlato, jehož cena spadla minulé pondělí za jediný den o 8 %, nejvíce za posledních 30 let. Cena stříbra například klesá již od konce března a jen v uplynulém týdnu ztratila celých 14 %.

Pokles cen drahých kovů vypovídá o jediném – ceny tradičních komodit, k nimž se investoři upnuli na začátku hospodářské recese, byly vlivem vysoké poptávky vyhnány do absurdní výše. Dnes jejich ceny padají a ještě dlouho padat budou, než se dostanou na reálnou úroveň.

Současný vývoj cen akcií pak představuje jeden velký chaos. V akciích dnes může zbohatnout pouze ten, kdo disponuje důvěrnými informacemi s podstatným vlivem na ceny konkrétních akciových titulů, jinak je to sázka do loterie. Ceny akcií se řídí v podstatě stádním chováním a davovým šílenstvím.

A státní dluhopisy? Ty představují jen účetní převod veřejného zadlužení do soukromých peněženek občanů bez jistoty, že dané státy nečeká stejný osud, jako Řecko, Kypr, Portugalsko, Španělsko, Itálii a další země.

„Mezi našimi klienty rychle roste počet profesionálních obchodníků s cennými papíry a měnami, kteří do nemovitostí investují své peníze vydělané na kapitálových trzích. Proč? Podle vlastních slov chtějí investovat do něčeho, co má určitou reálnou hodnotu a i v době krize uspokojuje některou ze základních lidských potřeb. V případě nemovitostí je to bydlení, někteří z nich investují také do základních potravin na komoditních burzách,“ vysvětluje Evžen Korec.

V opětovný brzký růst cen drahých kovů, světlé zítřky evropských dluhopisů nebo uklidnění situace na akciových a měnových trzích příliš mnoho „insiderů“ a finančních profesionálů nevěří.

„Zatímco v letech hospodářského boomu hledali lidé příležitosti, jak na svých investicích co nejvíce zbohatnout, dnes hledají především způsoby, jak hodnotu svého majetku uchovat a dosáhnout přiměřeného zhodnocení bez rizika. Což kvalitní byty koupené za odpovídající ceny bezpochyby splňují. Předpokládám, že obdobný trend v segmentu secondhandového bydlení zaznamenaly i české realitní kanceláře,“ uzavírá Evžen Korec.